logo

Najbardziej ucierpiały zboża jare

Piątek, 17 maja 2019 (15:43)

W związku z brakiem wody największy problem dotyczy późno sianych zbóż jarych – wskazał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski pytany, które uprawy mogą ucierpieć w związku z tegoroczną suszą. Uspokajał, że na razie sytuacja nie jest „dramatyczna”.

Ardanowski na piątkowej konferencji podkreślił, że w związku z ostatnimi deszczami sytuacja hydrologiczna w kraju się poprawia. Zapewnił, że sytuacja jest bardzo uważnie monitorowania. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach 20 maja opublikuje pierwszy raport o sytuacji hydrologicznej w kraju.

„Sytuacja była bardzo poważna w drugiej połowie kwietnia, kiedy opady były bardzo małe. Nie mieliśmy opadów, zasoby wody w ziemi są bardzo małe. Sytuacja w dużej mierze poprawiła się po opadach z kwietnia i maja. Sprawy nie bagatelizujemy, dramatycznego zagrożenia suszą nie dostrzegamy” – powiedział.

Ardanowski wskazał, że w tym roku rośliny wschodzą wolniej m.in. z powodu niskich temperatur. Niskie temperatury są też korzystniejsze z punktu widzenia hydrologii – jest mniejsze parowanie. Pytany o to, które z upraw mogą najbardziej ucierpieć z powodu tegorocznej suszy, wskazał na późno siane zboża jare. Zapewnił jednocześnie, że w razie problemów rolnicy nie zostaną bez pomocy rządu.

Minister zaapelował do samorządów, by te zainwestowały w kupno stacji meteo, które badają m.in. wysokość opadów, szczególnie tam, gdzie jest ich mniej. W ogólnopolskiej sieci znajduje się ich obecnie 700 – wskazał. Zapewnił, że takie nowe stacje będą wprzęgane do ogólnopolskiej sieci.

Susza rolnicza określana jest za pomocą klimatycznego bilansu wodnego (KBW), czyli różnicy pomiędzy opadem atmosferycznym a ewapotranspiracją potencjalną (parowanie gleby i roślin). Wystąpienie wartości krytycznej KBW oznacza obniżenie plonów o 20 proc. w skali gminy w danym roku w stosunku plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa zajmuje się m.in. monitoringiem suszy. Informacja o jej wystąpieniu jest podstawą do powoływania specjalnych komisji do szacowania strat w rolnictwie. 

RP, PAP

Aktualizacja 17 maja 2019 (15:43)