logo

Indonezja: Aresztowano już 68 osób podejrzanych o organizowanie zamachu

Piątek, 17 maja 2019 (20:19)

W Indonezji aresztowano od stycznia 68 osób podejrzanych o organizowanie zamachu, do którego miało dojść 22 maja, w dniu ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich z 17 kwietnia – poinformowały w piątek władze indonezyjskie.

Policja na konferencji prasowej w Dżakarcie poinformowała, że aresztowania trwają. W przededniu ogłoszenia wyniku wyborów 32 tys. policjantów i wojskowych patroluje ulice. Przedstawiciele policji ostrzegli, że nie należy organizować zgromadzeń i demonstracji przed 22 maja.

Organizacją terrorystyczną planującą nowe zamachy jest według policji Dżemaa Anszarut Daula (JAD), najaktywniejsze w Indonezji ugrupowanie dżihadystyczne związane z Państwem Islamskim. Wśród aresztowanych dotąd osób posądzonych o przynależność do organizacji ekstremistycznej jest grupa bojowników, którzy powrócili z Iraku i Syrii.

Ludność muzułmańska w Indonezji stanowi 88 proc. spośród 260 milionów mieszkańców. Najkrwawszy zamach terrorystyczny indonezyjscy islamiści przeprowadzili 17 lat temu, w 2002 roku na wyspie Bali. Zginęły wówczas 202 osoby.

W opinii obserwatorów, przyczyną obecnego napięcia w Indonezji jest nie tylko groźba ewentualnych zamachów, lecz również sytuacja polityczna po wyborach prezydenckich.

Według ich oficjalnych wyników, w głosowaniu wygrał obecny szef rządu Joko Widodo. Jednak zwycięzcą ogłosił się jego rywal, były wojskowy w stopniu generała, Prabowo Subianto, co wywołało falę protestów w kraju.

RP, PAP

Aktualizacja 17 maja 2019 (21:22)