logo

Prognoza pogody na 19 i 20 maja

Niedziela, 19 maja 2019 (09:31)

Jak informuje IMGW, nad Europą dominuje rozległy, ale płytki niż z centrum nad Alpami, jedynie północna Skandynawia, Finlandia i północno-zachodnia Rosja znajdują się w zasięgu wyżu.

Polska jest w zasięgu niżu znad Alp, na północy, w centrum i wschodzie zaznacza się strefa rozmytego frontu ciepłego. Przeważająca część kraju jest w ciepłym powietrzu polarnym, nad północny wschód dopływa przetransformowana, wilgotna masa pochodzenia zwrotnikowego.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 995 hPa i będzie się wahać.

W niedzielę w kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów na przeważającym obszarze kraju do 20 mm, a miejscami na zachodzie, w centrum i na północnym wschodzie do 25 mm. Temperatura maksymalna od 21 st. C na północnym wschodzie do 26 st. C miejscami na zachodzie, chłodniej nad morzem – od 18 do 20 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i zanikające burze. Prognozowana wysokość opadów miejscami do 15 mm. Lokalnie mogą utworzyć się mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 12 do 15 st. C, chłodniej w rejonach podgórskich – od 10 do 12 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów na przeważającym obszarze kraju do 20 mm, a lokalnie na zachodnim Pomorzu do 25 mm. Temperatura maksymalna od 21 st. C miejscami na południu do 26 st. C na zachodzie, chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich – od 17 do 20 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. W czasie burz prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna 21 st. C. Wiatr słaby, w czasie burz silniejszy, w porywach do 70 km/h, wschodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, początkowo możliwa burza. W czasie burzy prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura minimalna 14 st. C. Wiatr słaby, w czasie burz silniejszy, w porywach do 65 km/h, wschodni.

W poniedziałek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. W czasie burz prognozowana suma opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna 24 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy, w porywach do 70 km/h, wschodni.

RP, PAP

Aktualizacja 19 maja 2019 (19:03)