logo

Ognisko ASF w gminie Bartoszyce

Piątek, 14 czerwca 2019 (11:00)

W gospodarstwie rolnym w gminie Bartoszyce (Warmińsko-Mazurskie) stwierdzono ognisko choroby ASF – poinformował w piątek Główny Lekarz Weterynarii. To piąte ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce w tym roku.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie, że piąte ognisko ASF w tym roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 13 czerwca z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

 

W gospodarstwie, gdzie wystąpiła choroba, utrzymywano 21 świń. Wdrożone zostały procedury związane z likwidacją stada – podał Główny Lekarz Weterynarii.

 

W tym roku ASF, oprócz gospodarstwa trzody chlewnej w Bartoszycach, stwierdzono również: w gminie Gołdap (Warmińsko-Mazurskie), gdzie w gospodarstwie było 67 świń; w gminie Giżycko (Warmińsko-Mazurskie), 1712 świń; w gospodarstwie w gminie Orla (Podlaskie), gdzie było ponad 8 tys. świń, a także w gminie Izbica (Lubelskie), gdzie były dwie sztuki trzody chlewnej.

 

 

 

JG, PAP