logo

IMGW ostrzega: niemal w całym kraju burze z gradem

Czwartek, 20 czerwca 2019 (19:50)

Burze z gradem występować mogą w czwartek na obszarze niemal całego kraju – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty przed burzą nie obowiązują jedynie na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim.

Przed burzą IMGW ostrzega zwłaszcza mieszkańców Pomorza, gdzie w większości powiatów alert podwyższono do drugiego stopnia. Porywy wiatru mogą tam przekroczyć prędkość nawet 100 km/h. Wiatr mocniej zawieje również w pozostałych częściach kraju – od 70 km/h na południu do 90 km/h na północy.

O ostrożność w czasie burzy apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które na Twitterze przypomina o zasadach bezpieczeństwa. Przy takiej pogodzie należy unikać otwartych przestrzeni i przebywania nad wodą. Nie powinno się stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem, a w górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu.

W czasie burzy lepiej nie dotykać metalowych przedmiotów, a podczas podróży autem dobrze zjechać na parking daleko od drzew. Najlepiej zostać w domu, odłączyć sprzęt od prądu, zabezpieczyć drzwi, okna i przedmioty, które znajdują się na balkonie i na parapecie.

O zagrożeniach, jakie występują w kraju, dowiadywać się można za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej Regionalny System Ostrzegania (RSO). W niebezpiecznych sytuacjach należy wezwać odpowiednie służby, dzwoniąc choćby na numer alarmowy 112.

W piątek ostrzeżenia przed burzami z gradem najprawdopodobniej obowiązywać będą na obszarze całego kraju. Na południowym wschodzie planowane jest wydanie alertów drugiego stopnia. Tam burze prognozowane są także w sobotę, podczas gdy w pozostałych regionach ma być spokojniej.

RP, PAP

Aktualizacja 20 czerwca 2019 (19:54)