logo

Trump grozi wyjściem USA z WTO

Środa, 14 sierpnia 2019 (09:26)

Prezydent USA Donald Trump zagroził, że „jeśli będzie trzeba”, to jego kraj wyjdzie ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), którą ostro krytykuje, ponieważ – według niego – preferencyjnie traktuje Chiny ze szkodą dla Stanów Zjednoczonych.

„Jeśli trzeba będzie, wyjdziemy” – zapowiedział Trump na wtorkowym spotkaniu z pracownikami zakładów chemicznych firmy Shell w Pensylwanii. „Wiemy, że oszukują nas od lat i to się nigdy więcej nie może powtórzyć” – oświadczył amerykański przywódca.

Nie po raz pierwszy Trump zagroził wyjściem USA z WTO, którą już w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 roku nazwał „przestarzałą”.

Latem zeszłego roku Trump powiedział, że WTO od lat „bardzo źle” traktuje Stany Zjednoczone. Zapowiedział, że jeśli organizacja „nie przeprowadzi reform”, Waszyngton „może się z niej wycofać”.

Pod koniec lipca br. amerykański prezydent również domagał się zreformowania WTO w taki sposób, by przestała traktować preferencyjnie kraje rozwijające się, do których jest zaliczana ChRL.

Administracja Trumpa od dawna oskarża WTO i niektórych jej członków, takich jak Chiny, o nadużywanie statusu kraju rozwijającego się, co pozwala m.in. na opóźnienie stosowania niektórych umów lub ochronę niektórych sektorów bez narażania się na gniew ze strony innych członków organizacji.

RP, PAP

Aktualizacja 14 sierpnia 2019 (10:28)