logo

Pakistan zwrócił się o pilne posiedzenie RB ONZ

Środa, 14 sierpnia 2019 (11:04)

Władze Pakistanu zwróciły się o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie spornego Kaszmiru, do którego prawo roszczą sobie również Indie – wynika z listu opublikowanego przez MSZ w Islamabadzie.

Minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mahmood Qureshi zwrócił się z taką prośbą do ambasador Polski przy ONZ Joanny Wroneckiej. Od 1 sierpnia Polska objęła miesięczne przewodnictwo w RB ONZ; to już drugi raz w trakcie dwuletniej kadencji jako niestałego członka Rady w latach 2018-2019.

Oprócz wystąpienia w sprawie Kaszmiru do RB ONZ, Pakistan zapowiadał, że rozważa też zwrócenie się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

W zeszłym tygodniu Indie unieważniły artykuł 370 konstytucji zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji na decyzję Indii Pakistan obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z tym krajem; odwołał swojego ambasadora w Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe. 

RP, PAP

Aktualizacja 14 sierpnia 2019 (11:36)