logo

Irlandia: Piloci Ryanaira zapowiedzieli 48-godzinny strajk

Czwartek, 15 sierpnia 2019 (09:24)

Irlandzcy piloci tanich linii lotniczych Ryanair zapowiedzieli na przyszły tydzień 48-godzinny strajk – poinformowały władze zrzeszającego ich związku zawodowego Forsa. Akcja protestacyjna będzie wynikiem niezadowolenia pilotów z warunków płacowych w firmie.

Strajk rozpocznie się w czwartek, 22 sierpnia, i zbiegnie się z akcją protestacyjną, zapowiedzianą przez brytyjskich pilotów tej linii, którzy zamierzają także strajkować w dniach 2-4 września.

Według rzecznika związku Forsa, przedstawiciele pilotów ogłosili w marcu szczegółowe żądania, wzywając władze linii do ustalenia poziomu płac „rutynowo praktykowanego w sektorze lotnictwa komercyjnego”, ale negocjacje z zarządem zakończyły się fiaskiem.

„Ryanair zanotował w zeszłym roku znaczący zysk w wysokości miliarda euro” – poinformowała Angela Kirk, sekretarz generalny związku.

Pod koniec lipca dyrektor wykonawczy Ryanair Michael O'Leary oświadczył, że linie zatrudniają 500 pilotów i 400 osób załogi pokładowej ponad swoje potrzeby i w związku z tym pod koniec września oraz po świętach Bożego Narodzenia zaplanowane są etapowe zwolnienia.

Wcześniej szef Ryanair przedstawił także inwestorom kondycję firmy i powiedział, że należy oczekiwać, iż jej wzrost spowolni i konieczne będą zwolnienia m.in. z powodu opóźnień w dostawie zamówionych samolotów Boeing 737 Max. 

RP, PAP

Aktualizacja 15 sierpnia 2019 (12:21)