logo

Prognoza pogody na 16 i 17 sierpnia

Czwartek, 15 sierpnia 2019 (13:54)

Jak informuje IMGW, Wyspy Brytyjskie, Europa Północna oraz częściowo Centralna i Wschodnia znajdą się pod wpływem niżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą układy wysokiego ciśnienia.

Z zachodu do centrum Polski przemieszczać się będzie wypełniająca się zatoka niżu znad Morza Norweskiego oraz południowej Skandynawii wraz z ułożonym południkowo frontem atmosferycznym, jedynie krańce wschodnie pozostaną pod wpływem słabego wyżu. Z zachodu napływać będzie umiarkowanie ciepłe powietrze polarne morskie, na wschodzie suche, na pozostałym obszarze wilgotne.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie powoli rosło.

W piątek na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże, gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, a na obszarze od Pomorza Wschodniego oraz Warmii, przez centrum kraju, po Śląsk i Małopolskę miejscami burze. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do 15 mm na północy i 20 mm na południu wspomnianego obszaru. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 22 st. do 25 st., nad morzem i w obszarach podgórskich około 20 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków południowych, na pozostałym obszarze południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, zwłaszcza początkowo w pasie od Pomorza Wschodniego, Warmii, przez centrum, po Śląsk i Małopolskę. Na tym obszarze początkowo możliwe także lokalne burze. W drugiej połowie nocy lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 m, zwłaszcza na wspomnianym obszarze, gdzie wcześniej wystąpią opady deszczu. Temperatura minimalna od 10 do 14 st. C, w obszarach podgórskich około 8 st. C. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich.

W sobotę na zachodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na pozostałym obszarze zachmurzenie przeważnie umiarkowane, lokalnie wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie na wschodzie i na krańcach północno-zachodnich możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 23 st. C na Suwalszczyźnie do 26 st. C na zachodzie. Wiatr słaby, na zachodzie i północy okresami umiarkowany, z kierunków południowych.

W Warszawie w piątek zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura maksymalna 23 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 13 st. C. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W sobotę zachmurzenie na ogół umiarkowane. Możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 25 st. C. Wiatr słaby, południowy.

RP, PAP

Aktualizacja 15 sierpnia 2019 (15:04)