logo

Hiszpania: Muzułmanin planował zamachy na członków rządu

Środa, 9 października 2019 (21:20)

Zatrzymany w sobotę pod Madrytem muzułmanin planował zamachy na członków rządu Hiszpanii. Jak ujawniają hiszpańskie gazety, chciał zabić m.in. szefową oświaty i rzeczniczkę rządu Isabel Celaę oraz Josepa Borrella, który ma szefować dyplomacji w nowej Komisji Europejskiej.

Ze śledztwa, na które w środę powołują się dzienniki „La Razon” i „El Mundo”, wynika, że bogata dokumentacja zgromadzona przez 23-letniego muzułmanina potwierdza, iż planował on zamachy na znane osoby publiczne.

Madrycki „La Razon” dowiedział się od śledczych, że wśród co najmniej siedmiu polityków, którzy znajdowali się na liście domniemanego dżihadysty, są poza ministrem spraw zagranicznych Borrellem i Celaą także szefowa resortu sprawiedliwości Dolores Delgado oraz były minister spraw wewnętrznych Juan Ignacio Zoido. Obecnie zasiada on jako deputowany centroprawicowej Partii Ludowej (PP) w Parlamencie Europejskim.

Trzy inne osoby ze świata polityki będące potencjalnymi ofiarami ataków muzułmanina to przewodnicząca Kongresu Deputowanych Meritxel Batet, szefowa wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Diaz Ayuso oraz lider lewicowego bloku Unidas Podemos Pablo Iglesias.

„Śledczy wskazują na zastosowanie broni krótkiej lub użycie ładunków wybuchowych jako możliwych sposobów ataku” – napisał „La Razon”.

Prowadzący śledztwo natrafili na liczne materiały wideo wskazujące na szereg miejsc, w których mogły zostać przeprowadzone zamachy terrorystyczne. Są wśród nich m.in. madryckie lotnisko Barajas, stołeczny stadion Santiago Bernabeu, a także obiekt FC Barcelona Camp Nou. Na liście znajduje się też kilka posterunków policyjnych, m.in. w Madrycie, Salamance oraz Sewilli.

We wtorek „El Mundo” ujawnił, że wśród potencjalnych celów ataku Abdelaziza A.A., powiązanego z Państwem Islamskim, mogły być obiekty wchodzące w skład podmadryckiej sieci kolejowej, tzw. Cercanias, a także siedziba ministerstwa obrony i sądu Audiencia Nacional.

Stołeczna gazeta odnotowała, że ujęty muzułmanin jest pierwszą zatrzymaną na terenie Hiszpanii osobą powiązaną z terroryzmem dżihadystycznym, która posiadała spis prawdopodobnych ofiar. W jego mieszkaniu policja zarekwirowała znaczne ilości substancji potrzebnej do przygotowania nadtlenku acetonu, tzw. TATP. Islamscy terroryści używali go m.in. podczas zamachów w Paryżu i Brukseli.

Urodzony w marokańskim Tetuanie mężczyzna usłyszał już m.in. zarzuty przynależności do organizacji terrorystycznej oraz kierowania gróźb terrorystycznych. Miał je wysyłać za pośrednictwem jednego z internetowych komunikatorów.

RP, PAP

Aktualizacja 9 października 2019 (21:45)