logo

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Czwartek, 10 października 2019 (16:04)

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 – poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia. 

To pierwszy literacki nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Nagroda została przyznana „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Noblistka dała się poznać z antypolskich wypowiedzi. W październiku 2015 r., podczas odbierania Nagrody Literackiej Nike, powiedziała: „Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów. Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy”.

Związana była z partią Zieloni 2004 (w programie partii m.in. walka o „prawa” kobiet do zabicia poczętego dziecka, walka z nierównościami społecznymi, wprowadzenie rejestrowanych związków homoseksualnych itd.) oraz z redakcją skrajnie lewicowej „Krytyki Politycznej”. 

AB