logo

Impas w kwestii Półwyspu Koreańskiego

Poniedziałek, 21 października 2019 (09:52)

USA i Korea Płd. muszą przedstawić nowe pomysły na rozwiązanie trwającego impasu w kwestii Półwyspu Koreańskiego – oświadczył w poniedziałek wiceminister ds. ludowych sił zbrojnych Korei Płn. Kim Hiong Riong podczas forum bezpieczeństwa Xiangshan w Pekinie.

Wypowiedź Kima wpisuje się w serię komentarzy północnokoreańskich urzędników, zdradzających niezadowolenie Pjongjangu z powodu braku postępów w negocjacjach z Waszyngtonem i oskarżających o to władze USA. Północnokoreańskie MSZ sugerowało niedawno, że reżim może rozważyć wznowienie prób broni jądrowej i rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

Wiceminister Kim oświadczył w Pekinie, że jego kraj zrobił wysiłki w kierunku budowy trwałego pokoju, ale sytuacja znów utknęła w „niebezpiecznym, błędnym kole” narastających napięć z powodu działań rządów USA i Korei Południowej. Zarzucił władzom w Seulu, że postępują dwulicowo, urządzając wspólne ćwiczenia wojskowe z USA i kupując zaawansowane uzbrojenie. „Choć minął już ponad rok od przyjęcia wspólnego oświadczenia KRLD – USA, nie osiągnięto żadnego postępu w kwestii poprawy dwustronnych relacji, tylko z powodu anachronicznej, wrogiej polityki USA wobec KRLD” – powiedział Kim, odnosząc się do dokumentu podpisanego przez przywódców obu krajów w czasie ich pierwszego spotkania w Singapurze latem 2018 roku.

 

 

AB

Aktualizacja 21 października 2019 (09:52)