logo

Prezydent a projekt znoszący limit 30-krotności ZUS

Wtorek, 19 listopada 2019 (15:43)

Sceptycznie patrzę na tę sprawę – tak prezydent Andrzej Duda odpowiedział we wtorek na pytanie o złożony w Sejmie przez posłów PiS projekt znoszący limit 30-krotności przy składkach ZUS.

Pierwsze czytanie projektu PiS, który zakłada likwidację od 2020 r. górnego limitu przychodu, po przekroczeniu którego nie płaci się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a który wynosi obecnie 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, odbyć ma się w Sejmie we wtorek wieczorem.

Na konferencji prasowej po wysłuchaniu w Sejmie exposé premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Duda został zapytany, jak podchodzi do propozycji zniesienia tego limitu. – Sceptycznie patrzę na tę sprawę – odpowiedział.

Według autorów projektu, likwidacja 30-krotności ZUS ma przynieść do budżetu państwa dodatkowe 7,1 mld zł. W uzasadnieniu do projektu zauważono, że większe składki na ubezpieczenie emerytalne spowodują wzrost składek zewidencjonowanych w ZUS, a w konsekwencji stopniowy wzrost wydatków na emerytury wyliczane według nowych zasad.

AB, PAP