logo

Jeden portal do załatwiania spraw urzędowych?

Wtorek, 3 grudnia 2019 (15:48)

Minister cyfryzacji Marek Zagórski pytany był we wtorek w jednym z programów radiowych o powstanie portalu internetowego, poprzez który będzie można załatwić różne urzędowe sprawy, takie jak „500+” dla dziecka, zasiłek, rezerwacja miejsca w żłobku czy sprawdzenie e-recepty.

– Jesteśmy na ścieżce, która nas do tego prowadzi – powiedział. Zapewnił, że jednym z wyzwań na nową kadencję dla Ministerstwa Cyfryzacji jest wdrożenie schematu związanego z obsługą takich „życiowych” spraw.

Jego zdaniem, dużo zostało już zrobione. Ocenił, że na portalu www.gov.pl są wypracowane różne elementy łączące działanie urzędów, łącznie z internetowym kontem pacjenta. – Chodzi o to, by z punktu widzenia obywatela przebiegało to tak, że wchodząc na jeden portal – gov.pl – może obsłużyć sobie wszystkie usługi – a właściwie to tak być obsłużonym, by państwo podpowiedziało mu, jakie dalsze kroki ma zrealizować – tłumaczył minister.

Zanim jednak takie rozwiązanie będzie mogło ruszyć, konieczne jest m.in. zakończenie prac nad „architekturą informacyjną państwa”. – To narzędzie, dzięki któremu możemy popatrzeć, jakie procesy w jakich instytucjach zostały już wdrożone, jakie systemy funkcjonują – przyznał. I skomentował, że działania dotyczące tej architektury są już „w zasadzie na finiszu”.

AB, PAP