logo

Przemyt papierosów w przesyłkach kurierskich do Wlk. Brytanii

Wtorek, 14 stycznia 2020 (15:13)

Przesyłki z papierosami do adresatów w Wielkiej Brytanii wykryli funkcjonariusze KAS w czasie kontroli w białostockim oddziale jednej z firm kurierskich. W pięciu przesyłkach nadanych na Litwie było łącznie blisko 2,4 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy.

Paczki zostały sprawdzone urządzeniem rtg i zatrzymane, gdy okazało się, iż są w nich nielegalne papierosy. Wartość tego przemytu szacowana jest na blisko 33,5 tys. zł. Funkcjonariusze KAS wszczęli w tej sprawie postępowania karno-skarbowe, które prowadzić będzie Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku.

Według danych KAS, właśnie papierosy są jednym z popularniejszych towarów, które grupy przestępcze próbują przemycać zza wschodniej granicy w przesyłkach kurierskich, adresowanych do Polski lub do Europy Zachodniej. Kontrole takich przesyłek prowadzone są nie tylko w magazynach, ale też przez grupy mobilne administracji skarbowej na drogach, nierzadko również z wykorzystaniem psów wyszkolonych do takich zadań.

Kilka miesięcy temu w busie jadącym z Sejn (Podlaskie) do Wielkiej Brytanii odkryto dwadzieścia takich przesyłek, w których było łącznie 15,9 tys. paczek papierosów.

W przesyłkach kurierskich podlaska KAS znajduje też towary podrabiane, które potencjalnie mają trafiać do Polski, np. do sprzedaży na bazarach. To m.in. kosmetyki czy leki lub suplementy. Była też próba dostarczenia do Polski podrabianych butów sportowych z Chin.

 

AB, PAP