logo

USA odsyłają nielegalnych imigrantów w głąb Meksyku

Środa, 15 stycznia 2020 (10:04)

Władze imigracyjne USA rozpoczęły regularne odsyłanie nielegalnych imigrantów z Meksyku.

Akcja prowadzona jest lotami czarterowymi z Tucson w stanie Arizona do Guadalajary w stanie Jalisco w środkowym Meksyku – poinformowała we wtorek na swoim portalu amerykańska telewizja Fox News.

Pierwsze loty czarterowe z lotniska w Tucson do odległego o ok. 1800 km lotniska w Guadalajarze odbyły się pod koniec grudnia ub.r.

Podległe ministerstwu bezpieczeństwa narodowego służby imigracyjne planują od końca stycznia dwa takie loty czarterowe tygodniowo, co pozwoli na odesłanie do Meksyku każdego tygodnia 250 nielegalnych imigrantów.

Przedstawiciele resortu bezpieczeństwa narodowego podkreślają, że ten program „czarterowej deportacji”, realizowany na prośbę i przy współpracy władz meksykańskich, obejmuje wyłącznie Meksykanów pochodzących ze stanów położonych w głębi Meksyku, przyłapanych podczas kolejnej próby nielegalnego przekroczenia granicy, bądź tych Meksykanów, którzy wykorzystali wszelkie prawne możliwości otrzymania azylu politycznego w Stanach Zjednoczonych.

Odesłanie nielegalnych imigrantów w głąb ich ojczystego kraju ma utrudnić im próbę kolejnego przekroczenia amerykańskiej granicy i pozwolić na skorzystanie z pomocy władz meksykańskich.

 

 

AB, PAP

Aktualizacja 15 stycznia 2020 (10:37)