logo

Brytyjski historyk o manipulacjach przy organizowaniu Światowego Forum Holokaustu

Środa, 22 stycznia 2020 (12:39)

Brytyjski historyk Roger Moorhouse uważa, że prezydent Andrzej Duda dobrze zrobił, bojkotując konferencję w Jerozolimie poświęconą rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, gdyż fakt, iż nie pozwolono mu wygłosić przemówienia, jest „godny ubolewania”.

„To wydarzenie w Jerozolimie zostało, można tak powiedzieć, zmanipulowane. Fakt, że prezydent Duda nie będzie mógł wystąpić i odnieść się do słów Władimira Putina jest absolutnie godny ubolewania. To, że inni będą mogli przemawiać i przedstawić swoją wersję wydarzeń, w szczególności Putin, a polski prezydent nie, jest absolutnie nieuczciwe i godne pożałowania” – powiedział Roger Moorhouse.

„To, co polski prezydent zrobił, bojkotując to wydarzenie, jest moim zdaniem właściwą rzeczą. To zwróciło uwagę na sprawę, napisały o tym gazety na całym świecie. To najlepsze, co można robić – konsekwentnie mówić prawdę” – podkreślił Moorhouse.

 

Roger Moorhouse jest brytyjskim historykiem i pisarzem specjalizującym się w historii II wojny światowej. Jest autorem kilkunastu książek na ten temat, z których najważniejsza to „Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina” o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941. W 2019 r. wydał książkę „Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi”.

 

 

AB, PAP

Aktualizacja 22 stycznia 2020 (12:52)