logo

Koronawirus rozprzestrzenia się poza Chinami

Czwartek, 23 stycznia 2020 (13:46)

Epidemia nowego koronawirusa w Chinach jest ogromnym problemem dla świata – oceniła w czwartek brytyjska minister biznesu Andrea Leadsom.

– Teraz rutynowo sprawdzamy wszystkie loty z Wuhan – oczywiście jest to ogromny niepokój dla świata, ale w szczególności dla tego miasta w Chinach, które, jak rozumiem, jest teraz zamknięte i oczywiście będziemy kierować się wszystkimi radami pochodzącymi od światowych władz ds. zdrowia, a także dowodami napływającymi z samych Chin – powiedziała Leadsom w telewizji Sky News.

Chiny w środę zamknęły 11-milionowe miasto Wuhan, które jest uważane za epicentrum nowej epidemii koronawirusa. W czwartek rano czasu lokalnego wstrzymane zostały wszystkie loty i pociągi pasażerskie z i do Wuhanu. Nie kursują też autobusy miejskie, metro i promy pasażerskie.

Zachorowało prawie 600 osób, zaś co najmniej 17 zmarło. Służby zdrowia na całym świecie walczą o zapobieżenie globalnej pandemii, ale nieznany wcześniej koronawirus, oznaczony jako 2019-nCoV, rozprzestrzenił się już jednak na inne rejony Chin, a wykryto go także w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Hongkongu i USA.

W ramach środków zapobiegawczych Wielka Brytania ogłosiła w środę, że na londyńskim lotnisku Heathrow wyznaczony zostanie osobny obszar dla pasażerów z regionów dotkniętych koronawirusem, zaś pasażerowie przylatujący z Wuhan będą poddawani kontroli medycznej na lotnisku.

 

 

AB, PAP

Aktualizacja 23 stycznia 2020 (15:02)