logo

Rolnicy juz od 15 lutego mogą stosować nawozy azotowe

Piątek, 14 lutego 2020 (11:28)

KE zgodziła się na wcześniejsze zastosowanie nawozów azotowych przez polskich rolników. Można je wysiewać w tym roku już 15 lutego – poinformował w piątek w komunikacie resort rolnictwa.

„Zgodnie z obietnicą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w tym roku rolnicy mogą stosować nawozy na gruntach ornych z uprawami ozimymi, uprawami trwałymi, uprawami wieloletnimi oraz na trwałych użytkach zielonych od 15 lutego”– czytamy w komunikacie.

Zgodnie z unijnymi przepisami (tzw. dyrektywy azotanowej) w Polsce nawozy te można wysiewać dopiero od 1 marca.

O przyspieszenie zastosowania nawozów azotowych wnioskowali rolnicy, ze względu na ciepłą zimę. Uprawy ozime, np. rzepak czy pszenica, praktycznie nie zaprzestały całkowicie wegetacji i znajdują się w fazie uśpionej. Gdy temperatury wzrosną, rośliny te rozpoczną szybką wegetację i wówczas będą potrzebowały azotu. Bez nawozów byłyby duże straty w uprawach.

Kilka dni temu, na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa poświęconej wdrażaniu dyrektywy azotanowej, wiceminister rolnictwa Jan Białkowski przyznał, że bardziej zasadne byłoby uzależnienie terminu wysiewu nawozów od warunków pogodowych, niż trzymanie się sztywnych terminów. Poinformował, że resort rolnictwa będzie czynił starania w tym kierunku, przekonując KE do zmiany przepisów.

AB, PAP

Aktualizacja 14 lutego 2020 (12:10)