logo

Gruzja: Aslan Bżania wygrał wybory prezydenckie w separatystycznej Abchazji

Poniedziałek, 23 marca 2020 (09:51)

56-letni kandydat opozycji Aslan Bżania wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Abchazji, separatystycznej republice w Gruzji. Bżania pokonał byłego ministra gospodarki Adgura Ardzinbę.

Jak podała w poniedziałek rosyjska agencja TASS, według abchaskiej centralnej komisji wyborczej, Bżania, były szef lokalnych służb bezpieczeństwa, zdobył 57,83 głosów. Na jego rywala głosowało 35,2 proc.

Wybory we wspieranej przez Rosję separatystycznej republice są powtórką głosowania z 2019 roku, którego wyniki zostały anulowane po oskarżeniach o fałszerstwa wyborcze. Bżania wycofał się wówczas z kampanii wyborczej po tym, jak przeżył próbę otrucia. Oskarżenia o próby otrucia polityka pojawiły się także i w tym roku, po tym jak 2 marca Bżania trafił do szpitala.

Głosowanie odbyło się mimo epidemii koronawirusa. Choć w innych regionach Gruzji, a także w Rosji stwierdzono wiele przypadków zakażenia COVID-19, władze Abchazji twierdzą, że do ich republiki wirus nie dotarł. Nie przeprowadzono jednak żadnych testów.

Wybory skrytykowały władze Gruzji, które uznają Abchazję za część swojego państwa. Jak oświadczyło gruzińskie MSZ, głosowanie „całkowicie łamie fundamentalne normy i zasady prawa międzynarodowego”.

Bżania jest już piątym liderem Abchazji, odkąd w 2008 roku po kilkudniowej wojnie z Gruzją Rosja uznała niepodległość samozwańczej republiki. W ślady Moskwy poszły tylko cztery kraje.

KM, PAP

Aktualizacja 23 marca 2020 (10:09)