logo

Niemcy: Zakaz wjazdu dla zagranicznych pracowników

Środa, 25 marca 2020 (20:08)

Niemcy wprowadziły zakaz wjazdu do kraju dla zagranicznych pracowników sezonowych z powodu pandemii koronawirusa. Nowe obostrzenia nie dotyczą obywateli Polski i Czech - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie.

Zakaz wszedł w życie w środę o godz. 17.00 i ma obowiązywać do odwołania. Decyzję podjął minister spraw wewnętrznych RFN Horst Seehofer „w celu zminimalizowania ryzyka zakażeń w ruchu przygranicznym” – poinformował resort w wydanym w środę komunikacie.

„Nowe zasady dotyczą wjazdu do Niemiec z krajów trzecich, Wielkiej Brytanii, państw UE, które nie należą do [strefy] Schengen [m.in. Bułgarii i Rumunii] oraz państw, z którymi na granicach wewnętrznych tymczasowo przywrócono kontrole” – czytamy.

Zakaz nie obejmuje więc obywateli Polski i Czech, na granicy z którymi Niemcy nie wprowadzili dotąd kontroli. 

– Przyłączam się do apelu polskiego ministerstwa spraw zagranicznych o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne – powiedział ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski.

Dodał, że sytuacja jest bardzo dynamiczna „zarówno jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się epidemii, jak i podejmowane przez władze federalne i landowe środki w walce z nią”.

– Polscy obywatele, którzy muszą przyjechać do pracy w Niemczech, powinni na bieżąco śledzić informacje publikowane przez polski MSZ i ambasadę w Berlinie, aby odpowiednio stosować się do zalecanych środków bezpieczeństwa i niepotrzebnie nie narażać się na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem – podkreślił Przyłębski.

Rocznie przy uprawach w Niemczech pracuje ok. 300 tys. zagranicznych pracowników sezonowych, głównie z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Od czasu pojawienia się w RFN utrudnień granicznych z powodu pandemii koronawirusa w niemieckich mediach pojawiają się głosy rolników alarmujących, że w tym sezonie zabraknie rąk do pracy.

RP, PAP

Aktualizacja 25 marca 2020 (20:32)