logo

Związek Banków Polskich o „wakacjach kredytowych”

Czwartek, 26 marca 2020 (07:44)

W ciągu kilku dni większość banków udostępni procedurę przesunięcia spłat pożyczek. Niektórzy klienci mogą liczyć na uproszczoną drogę – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

– Mam informacje ze wszystkich wiodących banków w Polsce, że w ciągu najbliższych kilku dni zdecydowana większość z nich będzie już w stanie dokonywać przesunięcia spłaty rat kredytów – powiedział PAP Pietraszkiewicz.

– W większości będą to raty kapitałowo-odsetkowe, w niektórych będą to raty kapitałowe, oczywiście będą się różniły okresem przesunięcia spłaty: od trzech do sześciu miesięcy – dodał. Zauważył, że różnice wynikają z charakteru umów, jakie klienci zawarli z bankami, a „ich zmiana w celu ujednolicenia jest teraz tak utrudniona, że praktycznie niemożliwa do realizacji”.

Prezes ZBP zapewnił, że banki ułatwią złożenie wniosku o wakacje kredytowe „w sposób maksymalnie uproszczony” – w zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa. Dodał, że poza odroczeniem spłaty rat nastąpi automatyczne wydłużenie łącznego okresu spłaty kredytu o czas zawieszenia, pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu.

– Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, w tym frankowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców i będą polegać m.in. na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa – oświadczył prezes.

Pietraszkiewicz zaznaczył, że bardzo istotne jest, by – w imię bezpieczeństwa epidemicznego – komunikować się w możliwie najprostszy i niezagrażający zdrowiu sposób: e-mailem, poprzez system internetowej bankowości czy call center. – Banki zapewniają, że jeśli nawet dotychczasowe umowy kredytowe nie przewidują takiej formy kontaktu, to jeśli uda się klientowi potwierdzić tożsamość w sposób wymagany przez bank, taka forma komunikacji będzie akceptowana – stwierdził. – Robimy wszystko, by uniknąć konieczności fizycznego kontaktu klientów z pracownikami w placówkach bankowych – dodał.

Zdaniem prezesa ZBP procedura będzie uproszczona dla wszystkich przedsiębiorców, którzy mieli na koniec 2019 r. zdolność kredytową, a zostali dotknięci skutkami koronawirusa. – Jeśli upływa im w najbliższych miesiącach termin odnowienia istniejącego finansowania, np. kredytu obrotowego, to na wniosek klienta istnieje możliwość odnowienia tego finansowania na okres do 6 miesięcy – powiedział.

RP, PAP

Aktualizacja 26 marca 2020 (08:23)