logo

Ministerstwo Finansów o wydłużeniu zapłaty CIT do końca maja i lipca

Czwartek, 26 marca 2020 (08:04)
Aktualizacja: 26 marca 2020 (08:36)

Termin złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za ub.r. dla płatników CIT będzie wydłużony do końca maja br. – poinformował w środę wieczorem resort finansów. W przypadku organizacji pozarządowych będzie to koniec lipca br.

Ministerstwo podało na Twitterze, że termin złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. dla płatników CIT przedłużony będzie do 31 maja 2020 roku. Z kolei dla organizacji pozarządowych będzie to do 31 lipca 2020 roku.

Te zmiany ma zawierać tzw. Tarcza antykryzysowa. Zgodnie z zapowiedziami ma ona zostać uchwalona przez Sejm jeszcze w tym tygodniu. Według minister rozwoju Jadwigi Emilewicz nowe rozwiązania będą mogły wejść w życie od 1 kwietnia br.

Minister finansów Tadeusz Kościński informował na środowej konferencji prasowej, że jednym z najczęstszych sygnałów, które docierają do resortu, jest propozycja odroczenia, lub nawet umorzenia należności podatkowych. Wyjaśnił, że w sytuacji nadzwyczajnej, z którą mamy do czynienia, firmy mogą występować do urzędów skarbowych z wnioskami o rozłożenie podatku na raty, przesunięcie terminu, a nawet umorzenie należności w ogóle.

„Przygotujemy wniosek, który znajdzie się w jednym miejscu na rządowej dedykowanej stronie. Dzięki temu ograniczymy biurokrację i usprawnimy proces składania takich wniosków. Te wnioski będą automatycznie przekierowane do poszczególnych urzędów skarbowych” – zapowiedział.

Dodał, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią resort finansów zrezygnuje z opłaty prolongacyjnej, by nie generować po stronie firm dodatkowych kosztów.

Kościński poinformował, że w przypadku rocznych deklaracji PIT nie będzie żadnych sankcji, jeżeli ktoś złoży je po terminie – do końca maja.

Poza tym w przypadku firm zatrudniających pracowników przesunięte zostaną płatności zaliczek o trzy miesiące. „Więc płatności za marzec, za kwiecień, za maj zostaną przesunięte na 20 lipca” – sprecyzował.

Kościński poinformował ponadto, że powstanie specjalny fundusz przeciwdziałania wirusowi COVID-19.

„Ma on bardzo otwarty charakter. Możliwe będzie zasilenie go zarówno z budżetu państwa, jak też z różnych innych funduszy celowych, które dysponują obecnie wolnymi środkami, jak również z obligacji Skarbu Państwa czy środkami z obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego” – wyjaśnił. Minister dodał, że wszystko to po to, by zapewnić jak największą płynność budżetu.

Zgodnie z zapowiedziami rządu „Tarcza antykryzysowa” składać się będzie z pięciu filarów. Pierwszy ma dotyczyć bezpieczeństwa pracowników, drugi – finansowania firm, trzeci – ochrony zdrowia, czwarty – wzmocnienia systemu finansowego, piąty – programu inwestycji publicznych. Tarcza ma być odpowiedzią rządu na szerzącą się epidemię koronawirusa, ma pozwolić m.in. pracownikom i firmom przetrwać najtrudniejszy czas. 

RP, PAP