logo

Konstytucja ważniejsza od życia?

Czwartek, 26 marca 2020 (10:12)
Aktualizacja: 26 marca 2020 (10:46)

Zmiany w regulaminie Sejmu dotyczyły prostej rzeczy technicznej, dlatego mogę podejrzewać, że PO i Konfederacji nie chodzi o to, byśmy sprawnie procedowali, tylko o wywołanie awantury i wrażenia, że posłowie uchylają się od pracy – powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Czwartkowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się o 14.00 i będzie dotyczyło zmian w regulaminie pracy Izby, które mają pozwolić na głosowanie zdalne. Posłowie będą pracowali w kilku salach. Posiedzenie miało się od razu odbyć w trybie zdalnym, jednak politycy PO i Konfederacji podnosili, że jest to sprzeczne z konstytucją.

Witek w rozmowie z TVP Info podkreślała, że podczas posiedzenia Prezydium Sejmu w zeszłym tygodniu – w którym uczestniczyła także Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) – była rozmowa na temat zmian w regulaminie Sejmu, umożliwiających zdalny udział posłów w obradach. – I wszyscy zgodziliśmy się wtedy, że to najlepszy sposób na odbycie posiedzenia, ponieważ mamy także posłów, którzy są w kwarantannie, są w grupie wysokiego ryzyka i nie będą mogli z tego powodu do Sejmu przyjechać – mówiła marszałek Sejmu.

Podkreśliła, że obowiązkiem posłów jest branie udziału w posiedzeniach Sejmu i głosowanie. – I jeżeli ja słyszę, że pani Kidawa-Błońska mówi, że konstytucja, na którą się powołuje bardzo często, jest ważniejsza od życia ludzkiego, to ja przypomnę (...) że polska konstytucja gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do życia i ochronę tego życia. Warto, by pani Kidawa-Błońska i w ten sposób na konstytucję spojrzała – oświadczyła Witek.

JG, PAP