logo

Litwa: Kwarantanna do 27 kwietnia

Środa, 8 kwietnia 2020 (20:38)

Litwa przedłuża o kolejne dwa tygodnie kwarantannę z  powodu szerzenia się koronawirusa. Złagodzone zostaną jednak jej warunki.

Po Wielkanocy dozwolony będzie m.in. handel sadzonkami, nasionami, nawozami w wyznaczonych miejscach na świeżym powietrzu. Następnym krokiem – jeżeli nie dojdzie do wzrostu zakażeń – będzie zezwolenie na działalność drobnego biznesu.

Na Litwę będą mogli wjechać obcokrajowcy, którzy mają w tym kraju rodziców, dzieci, współmałżonków lub opiekunów. W ramach obowiązujących obecnie zasad kwarantanny do kraju mają prawo wjazdu tylko ci obcokrajowcy, który posiadają prawo pracy bądź stałego pobytu, dyplomaci oraz kierowcy przewozów międzynarodowych.

Natomiast od piątku rząd wprowadza obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Dotychczas było to jedynie zalecane. Chcąc zapobiec wzajemnemu odwiedzaniu się w czasie zbliżających się świąt, rząd wprowadził zakaz wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Będzie on obowiązywał od godziny 20.00 w Wielki Piątek do godziny 20.00 w Poniedziałek Wielkanocny.

Zakaz przemieszczania się nie będzie dotyczył wyjątkowych przypadków, na przykład śmierci czy ciężkiej choroby, jak też osób udających się do pracy i powracających z pracy do domu.

Na Litwie w środę odnotowano kolejne 32 przypadki zakażeń koronawirusem. Ogólna liczba infekcji wynosi teraz 912, zmarło 15 osób.

AB, PAP

Aktualizacja 8 kwietnia 2020 (20:58)