logo

Rosja chce karać Polaków za usunięcie sowieckich pomników

Czwartek, 9 kwietnia 2020 (07:08)

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu chciałby rozpatrzyć możliwości odpowiedzialności karnej zagranicznych polityków za decyzje o demontowaniu pomników żołnierzy radzieckich.

 

Z zapytaniem, czy jest taka możliwość, zwrócił się do szefa Komitetu Śledczego Aleksandra Bastrykina.

W ostatnim czasie – zdaniem Szojgu – „obserwowane są coraz silniejsze próby ze strony osób oficjalnych, zajmujących stanowiska w obcych państwach, by zafałszować prawdę historyczną o decydującym wkładzie Związku Radzieckiego w pokonanie faszystowskich najeźdźców podczas II wojny światowej”.

Przedstawiciele władz państwowych i lokalnych podejmują decyzje o demontowaniu obiektów upamiętniających poległych obywateli Związku Radzieckiego – dodał Szojgu. Szef resortu obrony podał przykład usunięcia w ostatnich dniach w Pradze pomnika radzieckiego marszałka Iwana Koniewa. Wojskowy ten wyzwalał Pragę w 1945 r., a później uczestniczył m.in. w stłumieniu powstania węgierskiego w 1956 roku.

Agencja RIA Nowosti, cytując wniosek Szojgu do Bastrykina, zwraca uwagę, że pomniki z czasów ZSRS były demontowane również w Polsce.

Prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek ustawę zaostrzającą kary za niszczenie miejsc pochówków wojskowych i upamiętnień związanych z II wojną światową, w tym pomników znajdujących się poza granicami Rosji.

AB, PAP

Aktualizacja 9 kwietnia 2020 (07:11)