logo

Finlandia: Zamówione przez państwo maseczki z Chin nie spełniają norm

Czwartek, 9 kwietnia 2020 (07:19)

Pierwsza partia środków ochrony osobistej zamówionych z Chin przez fińską agencję nie spełnia europejskich standardów i nie może być używana w szpitalach. „To rozczarowanie” – przyznała w środę sekretarz w resorcie zdrowia i spraw socjalnych Finlandii Kirsi Varhila.

Maseczki chirurgiczne i środki ochrony dróg oddechowych zamówione przez krajową Agencję Bezpieczeństwa Dostaw (HKV) – gromadzącą zapasy interwencyjne na wypadek sytuacji kryzysowych – dotarły do Finlandii w pierwszej partii (ponad 2,2 mln sztuk) transportem lotniczym we wtorek. O problemach związanych z tą dostawą poinformowano podczas rządowej konferencji, na której mówiono o krytycznej obecnie sytuacji na rynku materiałów ochronnych w kraju.

Partia, która dotarła z Chin, „nie spełnia standardów szpitalnych” – przekazał dyrektor HKV Tomi Lounema. Wyjaśnił, że środki ochronne są testowane w Finlandii w laboratoriach państwowego Technologicznego Centrum Badawczego (VTT), ale testy można było przeprowadzić dopiero po dokonaniu zamówienia i dotarciu kontenerów do kraju. Według Lounemy obecnie rynek środków ochrony osobistej jest „bardzo chaotyczny”.

Zdaniem Kirsi Varhili z ministerstwa zdrowia i spraw socjalnych maseczek z Chin można jednak używać w domach opieki, gdzie też jest na nie duże zapotrzebowanie (nawet 50 tys. sztuk dziennie) ze względu na ochronę osób starszych.

W przyszłym tygodniu do Finlandii mają dotrzeć kolejne zamówienia z Chin.

We wtorek minister gospodarki Mika Lintila poinformował, że kilka przedsiębiorstw na krajowym rynku przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji maseczek, a celem jest wytwarzanie ok. 200 tys. sztuk na dobę od połowy maja.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto, odpowiadając na informację o złej jakości towarów zamawianych z Chin, zapowiedział w środę, że „zrobi wszystko, co może”, aby poprawić sytuację. Prasa interpretuje to jako wykorzystanie przez niego dobrych stosunków i kontaktów z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Według doniesień prasy Finlandia zamówiła z Chin dostawy środków ochronnych kilkunastoma samolotami, a cena była „wielokrotnie wyższa” niż w normalnych warunkach.

AB, PAP

Aktualizacja 9 kwietnia 2020 (07:34)