logo

Udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia

Sobota, 23 maja 2020 (08:11)

Z naszych danych wynika, że przez pierwsze trzy tygodnie maja zarejestrowało się 73,3 tys. nowych bezrobotnych, o ponad 1 tys. mniej niż w tym samym okresie w kwietniu – poinformowała PAP minister rodziny Marlena Maląg. To oznacza, że udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia – oceniła.

Z szacunkowych danych MRPiPS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia wyniosła 5,7 proc. i w porównaniu z marcem wzrosła o 0,3 pkt proc. Liczba bezrobotnych wyniosła 964,8 tys. osób i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 55,4 tys. osób.

Eksperci przewidywali, że głównym skutkiem epidemii koronawirusa będzie kryzys na rynku pracy, a co za tym idzie – zwolnienia w firmach oraz trudności w znalezieniu nowej pracy.

Jak wskazała Marlena Maląg, w kwietniu wzrost nowych rejestracji w urzędach pracy tylko nieznacznie był wyższy – o 1,1 tys. osób – niż w marcu. „To oznacza, że dzięki »Tarczy antykryzysowej« udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia, a zdecydowana większość miejsc pracy jest chroniona” – oceniła.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że co prawda od kwietnia więcej osób rejestruje się w urzędach pracy, niż zostaje z nich wyrejestrowanych, ale w ostatnich tygodniach widać, że liczba wyrejestrowanych osób wzrasta.

JG, PAP

Aktualizacja 23 maja 2020 (09:55)