logo

Policja: Każde zgromadzenie będzie nielegalne

Sobota, 23 maja 2020 (11:30)

Stołeczna policja poinformowała, że na sobotę nie zostało zarejestrowane żadne zgromadzenie, dlatego każde będzie nielegalne. Na sobotę po południu zapowiedziany jest w Warszawie tzw. strajk przedsiębiorców.

„Informujemy, że żadne zgromadzenie nie zostało zarejestrowane. Wszystkie zgromadzenia będą nielegalne. Obecny przekaz wskazuje, że główny cel protestujących to walka z Policją. Pomysłodawcy, mówiąc o proteście, używają określeń »hybrydowy« i »manewry«. Czuć charakter »pokojowy«” – czytamy na Twitterze stołecznej policji.

Kandydat na prezydenta i inicjator tzw. strajku przedsiębiorców Paweł Tanajno zapowiedział na sobotę w centrum Warszawy kolejny protest. Ma się on rozpocząć o godz. 14.00 w okolicy pl. Defilad. „Tym razem zrobimy im demonstrację hybrydową, pierwszą taką w historii Polski […] Zrobimy manewry godne XXI wieku. Sprytnie uniemożliwimy użycie jakiekolwiek przemocy” [ze strony policji – PAP] – napisał na profilu na Facebooku Tanajno.

W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbył się protest tzw. przedsiębiorców. Zatrzymanych zostało blisko czterysta osób, w tym pięć procesowo. Wobec zgromadzonych użyto gazu i siły fizycznej, co – jak wyjaśniła stołeczna policja – było skutkiem agresji ze strony protestujących i czynnej napaści na funkcjonariuszy.

Policja podkreślała, że zgromadzenie to w obliczu panujących obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa było nielegalne, nie zostało zarejestrowane przez stołeczny ratusz.

JG, PAP

Aktualizacja 23 maja 2020 (13:09)