logo

Piotr Duda: Trzaskowski nie ma prawa powoływać się na ideały „Solidarności”

Czwartek, 4 czerwca 2020 (09:47)

Promując hasła LGBT, Rafał Trzaskowski nie ma prawa powoływać się na ideały „Solidarności” – powiedział w czwartek przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda o prezydencie Warszawy, kandydującym z ramienia Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP.

– „Solidarność” to nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny. Jeżeli pan Trzaskowski powołuje się na nową solidarność czy w ogóle na solidarność, no to będę powtarzał jak mantra, że nie było pierwszej, drugiej, trzeciej solidarności i tak samo nie ma starej i nowej solidarności. Jest jedna solidarność, a depozytariuszem tej „Solidarności” jest obecny związek zawodowy, którym mam zaszczyt kierować i to jest najważniejsze – mówił w Radiu Gdańsk lider „S”.

W połowie maja Trzaskowski po swojej wizycie na Śląsku mówił m.in., że „w tych nowych czasach potrzeba nowej solidarności, potrzeba nowej polityki, nowego podejścia i trzeba się wspólnie zastanawiać, jak możemy sobie pomóc nawzajem. Jak samorządy z całej Polski mogą pomóc samorządom śląskim”.

– Nie po słowach, ale po czynach ich poznacie. I w tym przypadku mam taką propozycję dla pana Trzaskowskiego, że jeżeli chce się powoływać na „Solidarność”, na te ideały „Solidarności”, bo prawdopodobnie mu o to chodzi, to najpierw niech zdekomunizuje ulice w Warszawie. Niech więcej czasu poświęci w ratuszu na weryfikację fundacji, która przyznaje środki finansowe. Bo okazuje się , że przyznaje środki finansowe instytucjom, którymi kierują byli agenci Służby Bezpieczeństwa, którzy donosili na chociażby śp. ks. Franciszka Blachnickiego. I to jest sytuacja dla mnie kuriozalna. I najpierw niech pan Trzaskowski jako prezydent Warszawy zajmie się tymi sprawami, a później niech się powołuje na ideały „Solidarności” – zaznaczył Piotr Duda.

Przypomniał, że „Solidarność” opiera się na chrześcijańskim systemie wartości.

JG, PAP

Aktualizacja 4 czerwca 2020 (10:46)