logo

KE wstrzymała pieniądze na polskie drogi

Środa, 30 stycznia 2013 (07:00)
Aktualizacja: Środa, 30 stycznia 2013 (09:19)

Komisja Europejska (KE) potwierdziła, że przerwała wypłaty funduszy UE na projekty drogowe zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. W piątek z KE mają rozmawiać ministrowie rozwoju regionalnego i transportu.

Wczoraj wieczorem informację o wstrzymaniu wypłaty 3,5 mld zł funduszy podały "Wiadomości" TVP. Chodzi o rozbudowę drogi ekspresowej na odcinku Jeżewo - Białystok, przystosowanie do parametrów drogi ekspresowej drogi krajowej nr 8 na odcinku Piotrków Trybunalski - Rawa Mazowiecka oraz o budowę autostrady A4 Radymno - Korczowa.

"Decyzja (o przerwaniu wypłat funduszy UE) została podjęta w następstwie informacji o trwającym dochodzeniu dotyczącym trzech współfinansowanych projektów, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko" - podała w komunikacie Komisja.

Dodano, że "zgodnie z tymi informacjami, potwierdzonymi przez polskie władze, prokurator oskarżył 11 osób o zmowę na rzecz próby utworzenia kartelu (10 byłych i obecnych menedżerów dużych firm budowlanych i jeden dyrektor GDDKiA)". "Jeśli te oskarżenia się potwierdzą, będą stanowić złamanie przepisów dyrektyw o przetargach publicznych w UE oraz będą świadczyć o potencjalnie poważnej słabości systemu zarządzania i kontroli" - czytamy w oświadczeniu KE.

KE zaznaczyła, że poinformowała polskie władze o swojej decyzji wstrzymania wypłat funduszy 21 grudnia 2012 roku.

Komisja zapobiegawczo objęła wstrzymaniem wypłat także Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej, ponieważ także w tym przypadku "GDDKiA jest beneficjentem".

IK, PAP