logo

Prezydent: Dziękuję za pamięć o męczeństwie Woli

Sobota, 1 sierpnia 2020 (11:04)
Aktualizacja: 1 sierpnia 2020 (11:31)

Dziękuję, że w symboliczny sposób wspominamy bohaterstwo i służbę mieszkańców Woli i lekarzy szpitala wolskiego pomordowanych w rzezi tej dzielnicy – powiedział dzisiaj prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że polegli dali wielkie świadectwo bohaterstwa.

Prezydent Duda dzisiaj rano oddał hołd mieszkańcom warszawskiej Woli, którzy zginęli w rzezi tej dzielnicy w 1944 r. Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym likwidację szpitala wolskiego przez Niemców. – To wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców Woli, pacjentów szpitala, ale przede wszystkim to wielkie świadectwo bohaterstwa, służby i oddania pacjentom do samego końca lekarzy i całego personelu medycznego szpitala wolskiego – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że rzeź Woli jest uważana przez historyków za największą zbrodnię ludobójstwa, jaka miała miejsce jednorazowo w czasie całej II wojny światowej. Zwrócił też uwagę na bohaterstwo lekarzy i personelu medycznego szpitala wolskiego, którzy mimo możliwości ucieczki, nie odeszli od łóżek chorych.

Prezydent podziękował za pamięć o Polakach zamordowanych na Woli. – Dziękuję za to, że w ten symboliczny sposób wspominamy ich bohaterstwo i ich służbę. [...] Dziękuję za to, że pamięć tutaj na Woli cały czas jest, że tak wiele miejsc jest odnawianych i opatrzonych dbałością. Z całego serca za to dziękuję. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym – powiedział prezydent Andrzej Duda.

AB, PAP

Aktualizacja: 1 sierpnia 2020 (11:31)