logo

ZUS wydał już ok. 78 tys. bonów turystycznych

Sobota, 1 sierpnia 2020 (19:46)
Aktualizacja: 1 sierpnia 2020 (19:55)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już ok. 78 tys. bonów turystycznych na kwotę ponad 67,5 mln zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Beneficjenci bonu turystycznego zapłacili nim już blisko 700 razy, a kwota transakcji to ok. 650 tys. zł.

Bon turystyczny można aktywować od soboty 1 sierpnia. Przysługuje on na każde dziecko i ma wartość 500 zł.

Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej dostępna jest wyszukiwarka podmiotów, które zostały zarejesrtowane i u których można płacić bonem.

Zakład przypomniał, że realizacja tego świadczenia odbywa się przez PUE ZUS. Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić pomiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Na stronie ZUS dostępny jest film pokazujący, jak założyć profil na PUE.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500 plus” im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Aby uzyskać informacje na temat bonu, można skorzystać z całodobowej infolinii pod nr. tel. 22 11 22 111. Pytania można też przesyłać na adres e-mail: bon@zus.pl.

AB, PAP

Aktualizacja: 1 sierpnia 2020 (19:55)