logo

Prezydent: gospodarstwa rodzinne to fundament naszego ustroju rolnego

Niedziela, 2 sierpnia 2020 (10:04)
Aktualizacja 2 sierpnia 2020 (10:28)

Gospodarstwa rodzinne to fundament naszego ustroju rolnego; musimy to pielęgnować – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda podkreślił w TVP, że jego kolejna prezydentura będzie „taka jak była, tylko – mam nadzieję – jeszcze bardziej intensywna”. Zaznaczył, że przez całą pierwszą kadencję bardzo ważne były dla niego obszary wiejskie, te o których „wcześniej bardzo często mówiło się Polska B”.

– Jeżeli ktoś tę Polskę poza wielkimi miastami nazywał kiedyś Polską B, to ja poświęciłem więcej uwagi Polsce B niż Polsce A. Dlatego, że Polską A zajmowano się przez ostatnie lata, Polską A zajmują się politycy samorządowi, którzy dysponują ogromnymi budżetami – zauważył. Natomiast, jak mówił prezydent, polskie wioski i małe miasteczka były „porzucone”. Zdaniem Andrzeja Dudy ludzie nie chcieli w nich żyć, ze względu m.in. na brak pracy lub połączeń komunikacyjnych.

– Postawiłem sobie jako wielki cel, by te trendy odwrócić – i to się działo przez ostatnie lata. One w ogromnym stopniu są już odwrócone – powiedział prezydent. Jednocześnie podkreślił, że „jeszcze nie wszystko zostało naprawione, zbudowane, ale są to procesy, które trwają, one się dzieją, zostały rozpoczęte i na pewno chcę to kontynuować”.

Pytany o dopłaty dla rolników w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, prezydent zaznaczył, że polskie rolnictwo w ogromnej części nie ma charakteru przemysłowego. – Na pewno musimy to pielęgnować – właśnie gospodarstwa rodzinne jako fundament naszego ustroju rolnego – powiedział. I dodał, że to właśnie one powinny być „wielkimi beneficjentami” środków unijnych.

Jak również wskazał, polscy rolnicy to „ludzie wykształceni, którzy zainwestowali w swoje gospodarstwa ogromne pieniądze i rzeczywiście uprawiają dziś rolę w sposób bardzo zmechanizowany, ale jednocześnie nie jest to przemysł – to jeszcze cały czas ziemia dotknięta ręką rolnika”. – I to jest nasza ogromna wartość, dlatego że dzisiaj na tego typu produkcję rolną stawia się także w Unii Europejskiej – zaznaczył Duda.

 

KM, PAP

Aktualizacja 2 sierpnia 2020 (10:28)