logo

Zatrzymano podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT

Wtorek, 4 sierpnia 2020 (09:21)
Aktualizacja: 4 sierpnia 2020 (09:54)

Na polecenie prokuratora policjanci i funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT – powiedziała PAP rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Jak przekazała Ewa Bialik, podejrzani zostali zatrzymani na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. – Czterem podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych polegających na podrabianiu i wprowadzaniu do ewidencji księgowo-skarbowej poświadczających nieprawdę faktur VAT pozorujących wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym – podała.

– Na wniosek prokuratora dwóch z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji, zakazów opuszczania kraju oraz zakazów kontaktowania się ze współpodejrzanymi – podkreśliła.

Wskazała, że śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez prokuraturę wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach od 2018 roku. – Dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. Sprawcy, wytwarzając fałszywe faktury VAT i obracając nimi, pozorowali wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym – zaznaczyła.

JG, PAP