logo

Rzecznik ZUS: Pojedyncze informacje dotyczące ofert sprzedaży bonu turystycznego

Wtorek, 4 sierpnia 2020 (15:36)
Aktualizacja: 4 sierpnia 2020 (15:44)

Mamy pojedyncze informacje, że w sieci pojawiają się oferty o sprzedaży bonu turystycznego – powiedział dzisiaj rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Zaznaczył, że w ustawie jest jasno powiedziane, że bonu turystycznego nie można zamienić na gotówkę ani na inne formy płatności.

Do 3 sierpnia wydano 229 tys. 679 bonów turystycznych o łącznej wartości 195 mln 610 tys. 250 zł. Beneficjenci dokonali 5 tys. 79 płatności bonami na łączną kwotę 3 mln 873 tys. 962 zł 79 gr. W rejestrze Polskiej Organizacji Turystycznej jest 9 tys. 248 podmiotów.

Na antenie TVP Info rzecznik ZUS odniósł się do pojawiających się w internecie ofert sprzedaży bonów turystycznego po obniżonej kwocie.

Żebrowski powiedział, że są „pojedyncze informacje, że w sieci pojawiają się oferty o sprzedaży bonu turystycznego”. Zwrócił jednocześnie uwagę, że „w ustawie jest jasno powiedziane, że bonu turystycznego nie można zamienić na gotówkę, a także inne formy płatności”.

Wyjaśnił, że sprzedaż kodu aktywacyjnego bonu turystycznego, to jedynie pierwszy krok do zrealizowania płatności bonem.

– Jeżeli wygenerujemy kod na platformie usług elektronicznych i pójdziemy z tym kodem do recepcji i zostanie on wpisany do systemu, to po chwili otrzymujemy kolejny kod i potwierdzenie naszej płatności, który także przekazujemy do recepcji. W ten sposób uwierzytelniamy całą transakcję – tłumaczył rzecznik ZUS.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to zrobić rodzice dzieci do 18 lat. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.

AB, PAP