logo

Toruń: Pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę

Wtorek, 4 sierpnia 2020 (16:10)
Aktualizacja: 4 sierpnia 2020 (16:20)
– Pielgrzymem stajemy się w sercu – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel do pątników, którzy wyruszyli dziś z Torunia na Jasną Górę.
 
Pielgrzymi rozpoczęli dzień Eucharystią w toruńskiej katedrze. Z uwagi na epidemię tegoroczna wędrówka ma szczególny charakter. Przybrała ona formę sztafety, w której przez dziewięć dni pielgrzymki każda z grup diecezji toruńskiej odpowiedzialna jest za jeden dzień drogi.

– Na początku pandemii koronawirusa pielgrzymka na Jasną Górę stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Jednak udało się, możemy zmierzać do Matki Bożej Częstochowskiej w nieco innej formie – mówił ks. kanonik Wojciech Miszewski. Wyraził wielką radość i wdzięczność Bogu za to, że pielgrzymi kolejny raz mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak.

W homilii ks. bp Wiesław Śmigiel powiedział, że wielu pielgrzymów nie wyruszyło na pątniczy szlak i łączy się duchowo, jednak nie zmienia to sposobu przeżywania tego czasu. – W pielgrzymce duchowej staramy się jeszcze więcej czasu poświęcić modlitwie i przejść od zniechęcenia i lęku do wiary i przemiany naszego serca – mówił.

Ksiądz biskup podkreślił, że wiara ma przejawiać się w życiu w dwóch wymiarach – wewnętrznym i zewnętrznym. Nie może zabraknąć żadnego z nich, ponieważ wiara wymaga świadectwa, ale też nie może być tylko powierzchowna. – Potrzeba zewnętrznych znaków, symboli i gestów, które wypływają z czystego serca i prowadzą do chrześcijańskiego życia. Potrzebna jest harmonia wiary, praktyk religijnych i codziennego życia. Tylko w ten sposób można być w pełni chrześcijaninem – dodał.

– Pielgrzymka to czas nawrócenia i refleksji, by każdy gest, znak i symbol miał swoje znaczenie, by były one pomocne w spotkaniu Boga – zauważył biskup toruński.

Pielgrzymi diecezji toruńskiej dotrą na Jasną Górę 12 sierpnia, gdzie o godz. 17.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla.

 

AB, KAI