logo

Cena za uncję złota po raz pierwszy przekroczyła 2000 dolarów

Wtorek, 4 sierpnia 2020 (20:32)
Aktualizacja: 4 sierpnia 2020 (21:32)

Cena za uncję złota osiągnęła dzisiaj nowy rekord, przekraczając po raz pierwszy symboliczną granicę 2000 dolarów. Z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa cena złota wzrosła w tym roku o ponad jedną trzecią – informuje Agencja Reutera.

Gwałtowny wzrost ceny żółtego kruszcu napędzany jest przekonaniem, że zachowa on swoją wartość lepiej niż inne aktywa w czasie, kiedy pandemia powoduje straty w niemal wszystkich sektorach gospodarki.

Reuter zaznacza również, że wartość amerykańskich obligacji skarbowych spadła do rekordowo niskiego poziomu, zwiększając atrakcyjność bezpiecznego – z punktu widzenia inwestorów – złota. Dodatkowo, osłabienie dolara sprawiło, że złoto jest tańsze dla kupujących dysponujących innymi walutami.

Według prognozy banku inwestycyjnego Goldman Sachs z 28 lipca w ciągu roku cena złota wzrośnie do 2,3 tys. dolarów za uncję.

Jako główną przyczynę wzrostu popytu na ten metal Goldman Sachs wskazuje sytuację ekonomiczną w Stanach Zjednoczonych, w tym rosnące ryzyko inflacyjne w przyszłości.

„Od dawna utrzymujemy, że złoto jest walutą ostatniej szansy, szczególnie w środowisku takim jak obecne, w którym rządy deprecjonują swoje waluty fiducjarne i obniżają realne stopy procentowe do najniższych w historii” – napisali analitycy banku.

AB, PAP