logo

Szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy apelują o powstrzymanie użycia siły na Białorusi

Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 (22:01)
Aktualizacja: 10 sierpnia 2020 (22:04)

Zwracamy się do władz o powstrzymanie się od użycia siły oraz uwolnienie wszystkich osób zatrzymanych wczorajszej nocy – apelują we wspólnym dzisiejszym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy.

Szefowie MSZ Polski Jacek Czaputowicz, Litwy Linas Linkevičius i Ukrainy Dmytro Kułeba wydali dziś wieczorem wspólne oświadczenie w sprawie wydarzeń na Białorusi.

„My, ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Lubelskiego, wyrażamy głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji na Białorusi po wyborach prezydenckich. Zwracamy się do władz o powstrzymanie się od użycia siły oraz uwolnienie wszystkich osób zatrzymanych wczorajszej nocy” – głosi oświadczenie.

Ministrowie podkreślają, że „poszanowanie podstawowych wolności i praw człowieka, demokracji i rządów prawa są kluczowe dla dalszego rozwoju niezależnej i suwerennej Białorusi”, dodając, iż tę suwerenną Białoruś w pełni wspierają.

„Jesteśmy przekonani, że dla dobra społeczeństwa i państwa białoruskiego obecna sytuacja może być rozwiązana tylko poprzez dialog. W przypadku takiej potrzeby deklarujemy gotowość do okazania wsparcia i dobrych usług w celu ewentualnego ułatwienia takiego dialogu” – czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie zapewniają, że „przyszłość i dobrobyt Białorusi i białoruskiego społeczeństwa są ważne dla całej Europy, a szczególnie dla naszego regionu”.

AB, PAP