logo

Ukraina: Kilkunastu strajkujących górników szósty dzień nie wyjeżdża na powierzchnię

Czwartek, 3 września 2020 (14:00)
Aktualizacja: Czwartek, 3 września 2020 (14:03)

Osiemnastu strajkujących górników kopalni węgla Nadija w mieście Sosniwka w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy szósty dzień z rzędu nie wyjeżdża na powierzchnię – podała dziś ukraińska redakcja Radia Swoboda. Górnicy żądają wypłaty zaległego za pół roku wynagrodzenia.

Według portalu pierwszego dnia strajku brało w nim udział ok. 50 górników, jednak ze względu na stan zdrowia wyjechali na powierzchnię.

Szef związku zawodowego kopalni Rusłan Wichot powiedział Radiu Swoboda, że obecnie pod ziemią jest 18 strajkujących górników. Jak dodał, wczoraj pod ziemię zjechali pracownicy medyczni i stwierdzili, że 10 osób ma podwyższone ciśnienie, a ich stan zdrowia „nie jest zbyt dobry”, dlatego ci uczestnicy strajku wyjechali na powierzchnię.

Wczoraj górnicy zapowiedzieli też, że są gotowi do ogłoszenia głodówki.

Według Radia Swoboda kopalnia Nadija zatrudnia łącznie 570 osób, a dług przedsiębiorstwa z tytułu wynagrodzenia dla nich za pół roku sięga już ponad 50 mln hrywien (ok. 7 mln złotych).

Serwis zaznacza, że kopalnia jest spółką akcyjną, w której udziały należą do państwa, a przedsiębiorstwem zarządza ministerstwo energetyki. Jeszcze w tym roku kopalnia ma być przygotowywana do likwidacji, gdyż, jak wyjaśniają władze, kończą się złoża węgla – podaje Radio Swoboda.

Dzisiaj ministerstwo energetyki poinformowało, że państwowa spółka energetyczna Centrenerho przekazała kopalni Nadija 5 mln UAH na wypłatę zaległych wynagrodzeń.

AB, PAP