logo

Umocnienie bezpieczeństwa policjantów

Środa, 16 września 2020 (13:21)
Aktualizacja: 16 września 2020 (13:28)

Podjęliśmy decyzję dotyczącą znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów – przekazał premier Mateusz Morawiecki. Policjanci powinni być pewni, że takie sytuacje jak ta z Jaworzyny Śląskiej nie mogą mieć miejsca, że państwo polskie za nimi stoi – podkreślał premier.

Wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz szefem KGP gen. insp. Jarosławem Szymczykiem premier wziął udział w konferencji związanej z atakiem dwóch mężczyzn na funkcjonariuszy policji, do którego doszło w sobotę wieczorem w jednej z miejscowości na terenie gminy Jaworzyna Śląska. Zdarzenie zostało nagrane i zamieszczone w mediach społecznościowych.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że doszło do „bardzo niedobrego i absolutnie nieakceptowalnego zajścia”. „Wydawałoby się, że to zwyczajne wezwanie policji do pewnej sytuacji, okoliczności, która tego wymagała. Widzieliśmy tutaj brutalne pobicie policjantów przez uczestników tego zajścia” – powiedział premier.

Premier Morawiecki wskazywał, że w latach 90. wiele osób było zaniepokojonych brakiem bezpieczeństwa na polskich ulicach. „Ja pamiętam doskonale ówczesne wydarzenia, grabieże, rabunki, rozboje, gwałty, wymuszenia, haracze – to był dzień powszedni” – wymieniał. Jego zdaniem do przełomu w tej kwestii doszło wraz z objęciem funkcji ministra sprawiedliwości przez Lecha Kaczyńskiego.

Podkreślił, że dzisiaj policja polska cieszy się zaufaniem aż 80 proc. społeczeństwa. „Razem z panem ministrem podjęliśmy decyzję znaczącego umocnienia bezpieczeństwa również policjantów. Oni powinni być pewni, że takie sytuacje jak ta, którą widzieliśmy tutaj na filmiku, nie mogą mieć miejsca, że państwo polskie za nimi stoi” – mówił Morawiecki.

Zaznaczył, że wszyscy obywatele są wdzięczni policjantom za służbę. „A my, po naszej stronie, po stronie rządu, zrobimy wszystko, aby wasze bezpieczeństwo jeszcze dalej umocnić” – poinformował.

JG, PAP