logo

USA: Prezydent oczekuje na współpracę z nowym premierem Japonii

Środa, 16 września 2020 (14:25)
Aktualizacja: 16 września 2020 (14:34)

Prezydent USA Donald Trump z zadowoleniem przyjął informację o wyborze nowego premiera Japonii – powiadomił dzisiaj Biały Dom.

Prezydent z niecierpliwością oczekuje współpracy z Yoshihide Sugą i kontynuowania realizacji „wizji wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku”.

„Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Japonią nigdy nie były silniejsze, a prezydent Trump nie może się doczekać współpracy z premierem Sugą, aby je jeszcze wzmocnić” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu, wydanym po wyborze Sugi na szefa rządu.

Nowy przewodniczący rządzącej Japonią Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) został dzisiaj formalnie wybrany na premiera przez obie izby japońskiego parlamentu. Suga zastąpi na tym stanowisku Shinzo Abego, który pełnił urząd przez prawie osiem lat.

71-letni Suga, który był głównym sekretarzem gabinetu Abego, zapowiedział, że będzie kontynuował politykę poprzednika. Abe sprawował funkcję szefa rządu najdłużej spośród wszystkich premierów w historii Japonii; ogłosił niedawno rezygnację z powodów zdrowotnych.

AB, PAP