logo

Warszawa: Wystawa upamiętniająca zbrodnię katyńską „Niepamięci”

Środa, 16 września 2020 (15:41)
Aktualizacja: 16 września 2020 (15:54)

W warszawskiej Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) w czwartek otwarta zostanie wystawa pt. „Niepamięci”, którą przygotowano dla upamiętnienia obchodzonej w tym roku 81. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

„To przede wszystkim artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców – więźniów sowieckich łagrów, ale też świadectwo sowieckiego bestialstwa, zaplanowanej z zimną krwią eksterminacji narodowej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę” – napisano na stronie NCK.

Przypomniano, że NCK w kwietniu br., w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej udostępniło wystawę „Niepamięci” w filmowej wersji on-line, co wynikało z obowiązującego wówczas zawieszenia działalności spowodowanego pandemią koronawirusa.

„Od 17 września mamy przyjemność prezentować ją w przestrzeni Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Prace twórców-więźniów łagrów to poruszająca artystyczna opowieść o ich dramatycznej, obozowej codzienności. Jej finałem okazała się straszliwa śmierć, będąca udziałem niemal wszystkich jeńców” – czytamy w zapowiedzi ekspozycji.

Jak wyjaśniono, z ponad 60 prac zdecydowana większość jest po raz pierwszy prezentowana szerokiej publiczności, a aż „pięciu z ośmiu autorów tych dzieł, w tym Józef Czapski, cudem przeżyło łagry”.

Na wystawie prezentowane są prace artystów – polskich żołnierzy, więzionych w łagrach Starobielska, Kozielska, Pawliszczewa Boru, Griazowca, Komi i Peczory.

„Na zbiór składa się zespół rysunków przechowanych i wyniesionych z łagru w pudełku na szachy należącym do Aleksandra Witliba, (1910-82), więźnia obozów w Kozielsku i Griazowcu, przed wojną nauczyciela i dyrektora szkoły. Portrety, pejzaże, scenki rodzajowe tworzone przez współwięźniów – Józefa Czapskiego, Zygmunta Turkiewicza, Stanisława Westwalewicza i innych są po raz pierwszy prezentowane szerokiej publiczności” – napisano w zapowiedzi.

AB, PAP