logo

Adam Niedzielski: Lekarze rodzinni wystawili blisko 2 tys. zleceń na testy

Środa, 16 września 2020 (16:48)
Aktualizacja: 16 września 2020 (16:52)

Lekarze rodzinni wystawili od momentu obowiązywania nowych regulacji w tym zakresie blisko 2 tys. zleceń na wykonanie badań pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 – poinformował dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister prezentował dzisiaj przed sejmową Komisją Zdrowia informację na temat działań podejmowanych przez resort w związku z prognozowanym nadejściem tzw. drugiej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Pytany o statystyki dotyczące wystawianych przez lekarzy zleceń na badanie pod kątem koronawirusa przyznał, że od ostatniej środy wystawionych zostało ich blisko 2 tys.

Wyliczył też, że do systemu zlecania tych testów podłączonych podłączyło się do tej pory 10 proc. gabinetów, czyli 1,4 tys.

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego weszła w życie w ubiegłą środę. Przewiduje, że lekarz rodzinny może zlecić wykonanie testu u pacjenta, u którego podejrzewa zakażenie wirusem SARS-CoV-2 po wykonaniu badania fizykalnego lub w ramach teleporady, w trakcie której stwierdził następujące kliniczne objawy tej choroby: temperaturę ciała powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utratę węchu lub smaku.

AB, PAP