logo

Szef MON weźmie udział w konsultacjach w Wilnie

Środa, 16 września 2020 (17:55)
Aktualizacja: 16 września 2020 (20:59)

Jutro w Wilnie minister obrony Mariusz Błaszczak weźmie udział w polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych – poinformowało MON.

Delegacje pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Sauliusa Skvernelisa będą rozmawiać o współpracy w regionie, bezpieczeństwie oraz relacjach transatlantyckich. Ma także zostać omówiona współpraca na forum UE, w tym w odniesieniu do polityki klimatycznej w kontekście przygotowań do październikowej Rady Europejskiej w sprawie klimatu.

Tematem rozmów mają być także kwestie gospodarcze, w tym odbudowa po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Planowane jest podpisanie porozumień dotyczących współpracy przewoźników kolejowych.

Jak zapowiedział rzecznik rządu, zostanie też podpisany harmonogram wdrażania ubiegłorocznej deklaracji w sprawach oświaty polskiej mniejszości na Litwie i litewskiej w Polsce.

W programie wizyty szefa resortu obrony są rozmowy z jego litewskim odpowiednikiem Raimundasem Karoblisem. Podczas spotkania omówiona zostanie m.in. sytuacja na Białorusi, dwustronna współpraca wojskowa, a także ćwiczenia wojskowe na wschodniej flance NATO – poinformowało MON.

AB, PAP