logo

Prezydent wypowiada się, kiedy ustawa ma ostateczny kształt

Czwartek, 17 września 2020 (09:33)
Aktualizacja: 17 września 2020 (09:41)

Trwają prace nad projektem ustawy o ochronie zwierząt, nie znamy jeszcze jej ostatecznej treści. Prezydent zawsze wypowiada się wtedy, kiedy ustawa ma już ostateczny kształt – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha pytany, czy prezydent podpisze tę nowelizację.

Mucha był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, czy prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, jeśli zostanie ona przegłosowana w parlamencie.

– Trwają prace nad tą ustawą. I nie znamy jeszcze ostatecznej treści tej ustawy. Wiemy, że komisja rolnictwa pracowała nad tą ustawą. Dzisiaj będą się toczyły jeszcze prace w polskim Sejmie – powiedział Mucha.

Jak dodał, „proces ustawodawczy jest tak ukształtowany, że ustawa może być zmieniana jeszcze nawet na etapie prac senackich, bo jeżeli się pojawią takie zmiany, to wtedy ustawa wraca jeszcze do Sejmu”.

– Pan prezydent [Andrzej Duda] zawsze wypowiada się wtedy, kiedy ustawa ma już ostateczny kształt. Nie sposób w toku prac parlamentarnych antycypować decyzje pana prezydenta – podkreślił Mucha.

Wskazał, że zawsze jest tak, że przeprowadzana jest analiza. – Prezydent rozstrzyga już na gruncie ukształtowanego tekstu aktu normatywnego, na podstawie ustawy, która trafia do niego do podpisu podejmuje decyzje, czy ją podpisuje, czy korzysta ze swoich prerogatyw przewidzianych w Konstytucji – wyjaśnił Mucha.

JG, PAP