logo

Podkarpackie: Przemyt środków ochrony roślin

Czwartek, 24 września 2020 (19:01)
Aktualizacja: 24 września 2020 (21:07)

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpacia udaremnili przemyt 20 kg środków ochrony roślin.

Chemikalia niewiadomego pochodzenia przewożone były w autokarze, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne w Medyce.

Jak poinformowała PAP rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Edyta Chabowska, ukraińskim autokarem podróżowało 88 pasażerów. – Podczas kontroli pojazdu funkcjonariusze wykryli skrytkę w toalecie autokaru, w której znajdowały się niezgłoszone do kontroli środki ochrony roślin. 66 opakowań bez etykiet ważyło łącznie 20 kg – dodała.

Chemikalia próbował wwieźć do Polski 41-letni kierowca, który – jak zaznaczyła rzecznik – przyznał, że granulat znajdujący się w białych pojemnikach to środki ochrony roślin. – Za ich przewóz przez granicę miał otrzymać 50 dolarów. Przeciwko kierowcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary obywatel Ukrainy wpłacił 1 tys. zł – podała Edyta Chabowska.

Od początku tego roku podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych na Podkarpaciu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 170 kg pestycydów niewiadomego pochodzenia.

AB, PAP