logo

Hiszpania: Apel o nieusuwanie krzyża z Doliny Poległych

Czwartek, 24 września 2020 (21:05)
Aktualizacja: 25 września 2020 (08:57)
Ponad 55 tys. podpisów zebrano do czwartkowego poranka pod apelem do rządu Pedra Sáncheza o zaniechanie planu usunięcia krzyża  pod Madrytem, gdzie znajduje się mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939).

Petycja pojawiła się w ślad za przyjętym 15 września przez gabinet Sáncheza, w którego skład wchodzą politycy komunistycznej Zjednoczonej Lewicy i skrajnie lewicowego Podemos, projektu ustawy o tzw. pamięci demokratycznej. Dokument ten przewiduje m.in. usunięcie symboli chrześcijańskich z terenu mauzoleum, na terenie którego pochowano ponad 30 tys. poległych podczas wojny domowej.

W poniedziałek do zaniechania desakralizacji Doliny Poległych wezwał przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynał Juan José Omella. Hierarcha stwierdził, że spodziewa się, iż plan centrolewicowego gabinetu Pedra Sáncheza doprowadzi do dalszych konfliktów w tym kraju. Podkreślił, że politycy powinni „raczej szukać zgody i pojednania, zostawiając tematy polemiczne”. Odnosząc się do rządowego projektu ustawy o tzw. pamięci demokratycznej, kardynał wskazał, że politycy powinni działać na rzecz „uspokojenia społeczeństwa, szukając tego, co dziś naprawdę je martwi”.

Według rządu Pedra Sáncheza przepisy o tzw. pamięci demokratycznej mogłyby pozwolić zarówno na usunięcie krzyża z Doliny Poległych, jak też na zamknięcie klasztoru Benedyktynów w Dolinie Poległych.

 

AB, KAI