logo

W Warszawie upamiętniono 100. rocznicę bitwy niemeńskiej

Piątek, 25 września 2020 (14:36)
Aktualizacja: 25 września 2020 (14:56)

„Bitwa Niemeńska, choć ukryta w cieniu Bitwy Warszawskiej, jest jedną z najważniejszych w dziejach oręża polskiego” – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników obchodów 100. rocznicy bitwy, organizowanych w piątek w Warszawie.

Uroczystość na placu Piłsudskiego w Warszawie, którą organizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego i zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

„100 lat temu w wielkiej Bitwie nad Niemnem odparliśmy bolszewicką nawałę. Ta batalia, choć ukryta w cieniu Bitwy Warszawskiej, jest jedną z najważniejszych w dziejach oręża polskiego. Dzisiaj na placu marszałka Józefa Piłsudskiego oddajemy cześć naszym zwycięskim żołnierzom” – napisał premier Morawiecki.

Wskazał, że „rozbicie sił bolszewickich było polskim triumfem o światowym wymiarze, pierwszym od czasu odsieczy wiedeńskiej, ale po Warszawie wciąż ważyły się losy wojny i o wszystkim przesądziła Bitwa nad Niemnem”.

Przypomniał, że w Bitwie Niemeńskiej i późniejszym pościgu wojsk polskich Sowieci ponieśli dotkliwe straty. „Bolszewicki Front Zachodni Michaiła Tuchaczewskiego przestał istnieć, podobnie jak plany przeniesienia rewolucji komunistycznej na Zachód” – przypomniał.

Podkreślił, że „losy Europy decydowały się nie tylko pod Warszawą, ale także nad Niemnem”. „My obywatele wolnej i suwerennej Polski chylimy dzisiaj czoła przed odwagą i walecznością naszych przodków. Chwała bohaterom” – napisał premier Morawiecki.

JG, PAP