logo

Fatima: Uroczystości z limitem wiernych

Piątek, 25 września 2020 (21:58)
Aktualizacja: 26 września 2020 (10:30)
Rektorat sanktuarium w Fatimie zamierza wprowadzić limity w liczbie wiernych, którzy zostaną wpuszczeni na teren tego miejsca kultu maryjnego 13 października – wynika z deklaracji Gracy Freitas z ministerstwa zdrowia Portugalii.

Obchody zakończenia 103. rocznicy objawień maryjnych rozpoczną się w Fatimie późnym wieczorem 12 października, a ich kulminacja przypadnie na następny dzień.

Gracy Freitas potwierdziła również, że fatimski rektorat nie zgodzi się na udział w tych wydarzeniach 50 tys. pielgrzymów. Liczba ta pojawiła się w wypowiedzi prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy, który wyraził zaniepokojenie brakiem limitów w liczbie pielgrzymów biorących udział w modlitwach w tym portugalskim miejscu kultu.

Deklarujący się jako katolik polityk stwierdził, że najbardziej niepokoi go liczba pielgrzymów, która może pojawić się tam 13 października i zagrozić bezpieczeństwu sanitarnemu. Podał wówczas możliwą liczbę 50 tys. wiernych, którzy mieliby przybyć do sanktuarium.

Dotychczas socjalistyczny rząd Antonia Costy zapowiedział, że nie planuje wprowadzania limitu liczby osób uczestniczących w uroczystościach 103. rocznicy objawień w Fatimie. Przypomniał jednak o konieczności przestrzegania 1,5-metrowego dystansu, a także obowiązku noszenia maseczek ochronnych na terenie sanktuarium fatimskiego, w tym również na świeżym powietrzu.

 

AB, KAI